تبلیغات
یه عاشقانه ساده - ریشه‌یابی عدم پخش برخی رشته‌های ورزشی از تلویزیون
یه عاشقانه ساده

به تلافی پول ندادن سازمان ورزش به شبكه ورزش؟
ریشه‌یابی عدم پخش برخی رشته‌های ورزشی از تلویزیون
تلویزیون دلش نمی‌خواهد مهمترین اتفاق بسكتبال ایران یعنی حضور در جام‌جهانی را نشان دهد. بسكتبالی كه بعد از صعود به مسابقات المپیك نشان داد سری بین سرها باز كرده است و آنقدر قابلیت دارد كه مخاطب را پای گیرنده‌اش نگه دارد.
تلویزیون دلش نمی‌خواهد مهمترین اتفاق ورزش اول مملكت یعنی كشتی را نشان دهد همان كه زمانی احترامی برای خود داشت و شاید امروز هم فوتبال به رسم كسوت و ادب خودش حق تقدم پخش را به او بدهد، اما تلویزیون دلش نمی‌خواهد كشتی پخش كند حتی اگر به قیمت كشته شدن این رشته ورزشی حساس در ایران تمام شود. تلویزیون دلش نمی‌خواهد فوتسال پخش كند. دلش نمی‌خواهد مسابقات جهانی جودو را پخش كند و فقط آنچه را كه خودش دلش می‌خواهد پخش می‌كند و بس.

به نوشته گل :  ریشه و معیارهای تلویزیون برای اجازه پخش دادن و ندادن چیست؟ چگونه است كه مسابقاتی به اهمیتی كه شرح آن رفت پخش نمی‌شود اما مسابقه تیراندازی به اهداف پروازی كه اتفاقا نیاز به دوربین‌هایی با قابلیت سوپراسلوموشن دارد كه تلویزیون ایران از آن بی‌بهره است با كیفیتی ضعیف روی آنتن می‌رود. برزگر مرد موسفید كشتی ایران گلایه‌ می‌كند كه تلویزیون فوتبال لبوپزهای انگلیس را پخش می‌كند از مسابقات جهانی این رشته چشم‌پوشی می‌كند. اهالی رشته‌های مختلف دل‌شكسته از قطع ارتباط‌شان با رشته‌های خود كه پیش از این امكانش از طریق امواج جعبه جادویی ممكن بود سر خورده به دنبال جواب پرسش خود می‌گردند. 

 تلویزیون نیاز به پخش رشته‌های مختلف ورزشی را درك كرده است. كه اگر اینگونه نبود اساسا فكر شبكه ورزش و تاسیس آن شكل نمی‌گرفت. پس حتما اهالی جام‌جم می‌دانند كه فراگیری رشته‌های ورزشی مختلف به چنین نیاز مسلمی خواهد انجامید و هیچ تبلیغی برای جذب توده مردم به ورزش كه تضمین‌كننده نشاط و شادابی جامعه است مهمتر و واجب‌تر از پخش مسابقات ورزشی نیست، اما شاید همین «شبكه ورزش» محل اختلاف باشد. قبلا مسوولان تلویزیون از سازمان تربیت خواسته بودند تا آنها هم در هزینه‌های سرسام‌آور راه‌اندازی سخت‌افزاری شبكه ورزش سهیم شوند تا هر دو سازمان از بركات این شبكه منتفع شوند اما سازمان تربیت‌بدنی هرگز این رقم وحشتناك را كه گفته می‌شود چیزی در حدود یكصد میلیارد تومان است در ردیف بودجه خود ندیده است. بنابراین سازمان ورزش پا پیش نگذاشته است تا طرح پر هزینه شبكه ورزش روی زمین بماند.
 

 اجازه بدهید فكر تسویه حساب را از سرمان بیرون كنیم. عدم پخش مسابقات جهانی هیچ ربطی به پا ندادن سازمان ورزش برای كمك به تدارك شبكه مستقل ورزش ندارد. سیاست آنها عبور از كنار این مسابقات بوده است. اصلا چرا باید مسابقات كشتی آزاد پخش شود وقتی یك به یك قهرمانان ایران دراز به دراز روی تشك پهن می‌شوند و شكست‌هایشان غرور یك ملت را جریحه‌دار می‌كند. فوتسال پرحاشیه چرا روی آنتن برود؟ بسكتبالی كه به آمریكا یعنی قهرمان جهان می‌بازد و از همت و غیرت بچه‌ها هم كاری برنمی‌آید. جودوكارانی كه روی تاتامی گره می‌خورند چه ویژگی‌ای برای پخش تلویزیونی دارند....
 
 این دلایل توجیه مناسبی برای بایكوت مسابقات ورزشی است و به تغییر این مسیر قهقرایی كمك خواهد كرد؟


 


نوشته شده در دوشنبه 29 شهریور 1389 ساعت 10:53 ق.ظ توسط negy دوست خوب | |


قالب وبلاگ : قالب وبلاگ